Najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez marszałka województwa mazowieckiego została uhonorowana Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Rębkowskiej, która w tym roku świętuje 95-lecie powstania. Wiele słów uznania od zaproszonych gości płynęło nie tylko w stronę strażaków, ale także samorządu gminy Garwolin.

Obecnie w szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej Służy kilkudziesięciu strażaków. W listopadzie ubiegłego roku została powołana także drużyny młodzieżowa. Prezesem OSP Wola Rębkowska jest Antoni Sowa. Strażacy nie tylko dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, biorąc udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczo-gaśniczych, ale także uczestniczą w wielu ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeniach. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się ich tor przeszkód dla najmłodszych.

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę na placu przed siedzibą OSP Wola Rębkowska. Rozpoczęły się od złożenia meldunku Albinie Łubian, wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP województwa mazowieckiego przez dowódcę uroczystości druha Dariusza Grędzika i podniesienia na maszt flagi państwowej. W mszy świętej, której przewodniczył ks. prałat Julian Jóźwik modlono się za tych, którzy teraz dbają o bezpieczeństwo mieszkańców w szeregach OSP Wola Rębkowska oraz tych, którzy przez 95 lat istnienia jednostki pełnili w niej służbę. Rys historyczny jednostki OSP Wola Rębkowska odczytał druh Jerzy Mianowski.

W jubileuszowym wydarzeniu wzięli udział nie tylko przedstawiciele braci strażackiej z kilkudziesięciu jednostek z całego powiatu, mieszkańcy miejscowości, ale także wielu zaproszonych gości – przedstawicieli władz państwowych, samorządowych różnego szczebla, służb mundurowych.

Słowa podziękowania strażakom i życzenia złożyli między innymi poseł Grzegorz Woźniak, poseł minionych kadencji Stanisława Prządka, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP województwa mazowieckiego Albina Łubian, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP Waldemar Sabak.

- Chciałbym życzyć Wam tego, co najlepsze. Podziękować za te 95 lat służby na rzecz naszej miejscowości i nie tylko. Mam nadzieję, że te wszystkie plany, które zakładamy wspólnie – my jako samorząd i wy strażacy, znajdą w przyszłych latach swój koniec, zostaną zrealizowane. Życzę, żeby wszystkie wasze wyjazdy kończyły się pomyślnie, a tych ratowniczych żeby było jak najmniej – mówił Marcin Kołodziejczyk, wójt gminy Garwolin i Prezes Zarządu Gminnego ZOSP Marcin Kołodziejczyk.

Z okazji jubileuszu 95-lecia powstania OSP Wola Rębkowska została uhonorowana najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego – medalem Pro Masovia. W imieniu marszałka Adam Struzika medal wręczył Dariusz Napiórkowski, dyrektor Delegatury UM w Siedlcach.

Jubileusz jednostki to okazja do wręczenia oznaczeń, wyróżnień i podziękowań indywidualnych. Złotym znakiem Związku ZOSP został odznaczony druh Tadeusz Makulec. Za duży wkład pracy w rozwój ochrony przeciwpożarowej Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został druh Andrzej Mikulski. Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczeni zostali druhowie Jerzy Mianowski i Ireneusz Mikulski, srebrnym – Marcin Belka, Paweł Sowa, Cezary Liszewski, Marek Pawliszewski, a brązowym – Marcin Kołodziejczyk – wójt gminy Garwolin, Marek Kędzora, Rafał Wróblewski, Paweł Mianowski, Łukasz Mućko i Krzysztof Trzpil. Podczas uroczystości wręczono także odznaki „Strażak Wzorowy” druhom: Piotrowi Filaberowi, Rafałowi Dębeckiemu, Łukaszowi Żakowi i Wojciechowi Mianowskiemu.

jd

Galeria zdjęć

Komentarze  

+3 #1 Odpolitycznić OSPFabrycy 2017-05-30 19:45
Odpolitycznić OSP, bo to już są przybudówki partii politycznych? Czy to normalne, żeby Wójt był prezesem OSP,? szkoda, że jeszcze nie jest naczelnym lekarzem w gminie, naczelnym inspektorem oświaty, a jeszcze bardziej księdzem kanonikiem, bo wielu już taką misję pełni?
Cytować

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.