reklama

Garwolin pamięta o żołnierzach niezłomnych

Opublikowano: 26 luty 2017, 12:37 Kategoria Aktualności
żołnierze wyklęcigarwolin
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Z należytą godnością i podkreśleniem roli niezłomnych, w Garwolinie zainaugurowano obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzisiejsze obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kolegiacie. ? Rok 1944. Zdawało się, że to koniec wojny. Tak się jednak nie stało. W wyniku postanowień w Teheranie, Polska została sprzedana. Zamiast rządów prawa, miała dostać bezprawie i nowy totalitaryzm ? sowiecki - mówił na początku eucharystii starosta Marek Chciałowski. ? NKWD szybko wprowadził swoje porządki. Już od jesieni 1944 roku przystąpiono do aresztowań, osadzania w więzieniach czy obozach. Pomimo terroru, egzekucji bez wyroków, wiele osób się nie poddało. Nie złożyli broni. Walczyli z sowietami, broniąc lokalnej ludności ? dodał. Włodarz przypomniał sylwetkę lokalnego bohatera ? ks. Bolesława Stefańskiego, postrzelonego i torturowanego żołnierza niezłomnego.

Do bohaterów święta obchodzonego pierwszego dnia marca odniósł się w homilii ksiądz Andrzej Lemieszek. ? Myśleli inaczej, ci których dzisiaj wspominamy. Oni odważyli się stawiać opór, mimo że wiedzieli, że będą na przegranej pozycji. Byli odważni, żeby przeciwstawić się temu złu, które spotkało Polskę po drugiej wojnie światowej ? mówił. Duchowny przyznał, że jego zdaniem określanie żołnierzy tamtych czasów mianem ?wyklętych? nie jest dobre. ? Powinniśmy raczej używać terminologii, która w samej nazwie, będzie ich gloryfikować, a nie terminologii imperium zła. Mówmy o nich żołnierze niezłomni ? dodał.

reklama


Po mszy świętej delegacje władz parlamentarnych i samorządowych oraz kombatantów, szkół, organizacji, związków zawodowych, służb mundurowych, młodzieży złożyły kwiaty pod pomnikiem Armii Krajowej w Garwolinie. Dwa lata temu w tym miejscu została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy niezłomnych.

Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest dzisiaj w powiecie na sportowo. W Sulbinach i Maciejowicach odbyły się biegu ?Tropem Wilczym?.

To nie koniec miejsko-powiatowych obchodów święta. We wtorek w garwolińskiej kolegiacie odbędzie się koncert Teatru Muzycznego ?Od Czapy? pt. ?Wilczy ślad. Piosenki niezłomnych? (godz. 19). 1 marca w samo południe w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie rozpocznie się sesja popularno-naukowa ?Trwali mężnie do końca na straży wolności?? W programie prezentacje uczniów, program artystyczny oraz wystawa prac konkursowych.

Łukasz Korycki


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama