czan ad block test

Krąg Szefów u Męczenników Podlaskich

Opublikowano: 26 styczeń 2017, 07:49 Kategoria Aktualności
skauci europy

W 1984 roku ks. Marian Daniluk założył w Garwolinie Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy, któremu później nadano imię Męczenników Podlaskich. Wyrastający z tej tradycji Krąg Szefów 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego, powstały po przejściu części Duszpasterstwa z naszego powiatu do Skautów Europy, przybrał sobie bł. Wincentego Lewoniuka i jego 12 towarzyszy za swoich patronów.

23 stycznia, przypada liturgiczne wspomnienie bł. Męczenników Podlaskich. Dlatego też Krąg Szefów z 1. Hufca Garwolińsko Pilawskiego Skautów Europy wybrał weekend najbliższy tej dacie, czyli dni 20-22 stycznia 2017r., na wędrówkę w okolicy Pratulina.

Wieczorem w piątek 20 stycznia szefowie z kręgu bł. Męczenników Podlaskich oraz gość z Bydgoszczy, zjechali się do Białej Podlaskiej, do budynku duszpasterstwa akademickiego tamtejszego oddziału AWFu. Gospodarzem był pochodzący z Garwolina ks. Jacek Mucha. Po kolacji miało miejsce 5 minut wodza – dzielenie się przez szefów stanem własnej formacji, radościami i smutkami ostatniego czasu.

W sobotę 21 stycznia rano, jeszcze w Białej Podlaskiej, odbyła się konferencja namiestnika wędrowników Piotra Bogusza HR, dotycząca braterstwa. Następnie uczestnicy wędrówki podjechali samochodami do miejscowości Ostrów, między Janowem Podlaskim a Pratulinem, skąd ruszyli w drogę. Pierwszym jej elementem było dzielenie się w dwójkach wnioskami z konferencji, kolejnym – obiad gotowany na ognisku. Nie zabrakło czasu na luźne rozmowy i różaniec.

Po południu pielgrzymi dotarli do celu swej drogi – sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Tam ciepło przywitał ich kustosz i proboszcz tamtejszej parafii, ks. Jacek Guz. W kościele od razu po przyjściu miała miejsce Godzina Wędrownika – rozważanie słowa Bożego. Duszpasterz kręgu, ks. Mariusz Zaniewicz, wybrał na ten dzień fragment z Ewangelii wg św. Łukasza o uczniach podążających do Emaus, proponując odczytanie go w świetle tematu porannej konferencji i wędrówki – braterstwa.

Wieczorem szefowie 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego uczestniczyli w Mszy Świętej, której przewodniczył ks. biskup Piotr Sawczuk, biskup pomocniczy diecezji siedleckiej. Następnie brali udział w VIII dniu nowenny przed wspomnieniem bł. Męczenników, poświęconym pobożności Maryjnej. W trakcie modlitw pamiętano również o babciach i dziadkach, obchodzących w tych dniach swoje święto.

Gdy po mszy i nowennie zgromadzenie wiernych opuściło już świątynię, na szefów 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego Skautów Europy czekało jeszcze jedno duchowe wydarzenie. Każdy z uczestników wędrówki przybrał sobie za patrona jednego z męczenników. Jego żywot mógł poznać jeszcze przed rozpoczęciem drogi, przygotowując się wcześniej na podstawie materiałów przygotowanych przez Marka Muchę HR.

W niedzielę 22 stycznia szefowie uczestniczyli w mszy świętej o godzinie 8.00. Następnie na miejscu noclegu odbyło się podsumowanie wędrówki. Każdy z wypowiadających się przyznał, że cieszy się z powodu tego, że mógł się na niej znaleźć, mimo sesji czy innych obowiązków czekających w domu. Dla niektórych najważniejszy był temat braterstwa, dla innych – obrzęd przybrania męczenników za patronów.

Więcej informacji na temat bł. Wincentego Lewoniuka i towarzyszy oraz sanktuarium w Pratulinie można znaleźć na stronie www.sanktuariumpratulin.pl.

Krzysztof Olaf Żochowski HO

Dodaj komentarz

Dodając komentarz oświadczasz, że akceptujesz regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Ta strona używa tzw. cookies. Ustawienia możesz zmienić w preferencjach przeglądarki.