reklama
reklama

Zarejestruj się! Pomóż Szymonowi i innym!

Opublikowano: 07 grudzień 2016, 07:01 Kategoria Aktualności
DKMSdawcy szpiku
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Wkłucie wielkiej igły w kręgosłup to mit. Pracownicy fundacji DKMS podkreślają, że zostanie dawcą szpiku tak naprawdę nic nie kosztuje, a dla wielu pacjentów znaczy wszystko - życie. Pani Kasia, mieszkanka naszego powiatu, dzięki swojej decyzji dała szansę półrocznej dziewczynce. Dziś na swojego genetycznego brata bliźniaka czeka 3,5-letni Szymon Zając. I wielu innych pacjentów.

Wczoraj w Urzędzie Gminy Garwolin odbyła się konferencja prasowa dotycząca najbliższej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku na terenie naszego powiatu. Wzięli w niej udział organizatorzy akcji na terenie Garwolina ? między innymi wójt gminy Garwolin, przedstawicielka fundacji DKMS oraz ciocia i mama Szymona Zająca. To właśnie jego historia przyczyniła się do zorganizowania akcji.

U 3,5-letniego chłopca we wrześniu zdiagnozowano przewlekłą chorobę ziarniakową. Jedyną szansą na powrót do zdrowia jest dla niego przeszczepienie szpiku. Jedyną osobą, która może mu teraz uratować życie jest jego niespokrewniony ?bliźniak genetyczny?. O chorobie syna i jego dzielnej walce z przeciwnościami losu mama opowiada ze łzami w oczach. ? Moi dziadkowie i dziadkowie mojego męża pochodzą z Górzna, dlatego jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że właśnie tam jest ktoś, kto mógłby być dawcą dla Szymona. Zawsze myślałam, że przeszczep szpiku nie dotyczy mnie ani moich bliskich, a w ciągu kilku miesięcy dowiedziałam się, że mam nieuleczalnie chore dziecko i jedyną szansą dla niego jest przeszczep komórek macierzystych. Proszę, przyjdź i zarejestruj się. Życie Szymonka i innych zależy teraz od Twojej decyzji ? apeluje pani Joanna.

reklama


18 grudnia w Rudzie Talubskiej, Górznie i Garwolinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Szymonka i innych pacjentów.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, dlatego w akcji wezmą udział wolontariusze, pielęgniarki oraz lekarz.

- Mam nadzieję, że ten okres przedświąteczny będzie sprzyjał temu, żebyśmy otwierali swoje serca na takie osoby jak Szymon ? mówiła podczas wczorajszej konferencji Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS.

Być dawcą ? to wielka satysfakcja

Od zarejestrowania się w bazie potencjalnych dawców do bycia dawcą droga jest daleka, ale trzeba mieć świadomość, że telefon może kiedyś zadzwonić, dlatego do podjęcia świadomej decyzji zachęcał wójt gminy Garwolin. ? Zapraszamy wszystkich mieszkańców, ale proszę, żeby to było świadome. To ogromny ból dla pacjenta i jego rodziny, kiedy ktoś się później wycofuje ? podkreślał Marcin Kołodziejczyk.

Katarzyna Metera, mieszkanka naszego powiatu, która została dawcą szpiku, twierdzi, że nie ma sensu się wahać. ? Nie warto się zastanawiać. Satysfakcja, że można komuś pomóc jest ogromna. Do tej pory wywołuje to u mnie wielkie wzruszenie ? przekonuje.

Pani Katarzyna 3 lata temu oddała szpik. Biorcą była 6-miesięczna dziewczynka. Jak tłumaczyła podczas konferencji nic ją to nie kosztowało i nie bolało. Po 4 miesiącach od oddania szpiku zaszła w pierwszą ciążę. Dwa tygodnie temu została mamą po raz drugi. Jak dodaje z uśmiechem, nie dość, że mogła komuś pomóc, zyskała też sama ? została przebadana od stóp do głów.

Wielka igła to mit

Jak przekonują pracownicy Fundacji DKMS, informacja o tym, że pobranie szpiku wiąże się z wkłuciem wielkiej igły w kręgosłup to mit. W 80 proc. przypadków odbywa się to poprzez pobranie komórek macierzystych z krwi. Dla dawcy wiąże się to z wkłuciami igieł w obie ręce i spędzeniem 4 godzin w szpitalu. Wcześniej przez 3-4 dni trzeba przyjmować czynnik wzrostu ? efektem ubocznym mogą być objawy przypominające grypę. ? Mnie bolały kości, ale to był jedyny objaw. Nie było to też bardzo uciążliwe. Na pobranie szpiku pojechałam sama samochodem do Warszawy i sama wróciłam ? potwierdza Katarzyna Metera.

W 20 proc. przypadków szpik jest pobierany z talerza kości biodrowej. Sam zabieg trwa godzinę, a dawca musi spędzić w szpitalu 1 dzień. W miejscu pobrania szpiku pacjenci odczuwają ból jakby się w to miejsce uderzyli.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 18.12.2016 r. (niedziela)

Godzina: 10:00 ? 16:00

Miejsce 1: Zespół Szkół w Rudzie Talubskiej (ul. Akacjowa 10, Ruda Talubska)

Miejsce 2: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Władysława Jóźwickiego w Górznie

(Górzno 109, Górzno)

Miejsce 3: Urząd Gminy Garwolin (ul. Mazowiecka 16, Garwolin)

jd/mat.pras.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama
reklama