reklama

Ostatnie dożynki w tym roku

Opublikowano: 12 wrzesień 2011, 13:31 Kategoria Aktualności
dożynkiSobolewParysów
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Korowód przedstawiający różne sceny z życia i pracy na wsi oraz wspólny program artystyczny łączący pokolenia ? takie dożynki to tylko w Sobolewie. Wczoraj odbyły się ostatnie w tym roku uroczystości dożynkowe. Za plony dziękowali mieszkańcy gminy Parysów, Pilawa i Sobolew.

- Rolnicy, dostaliście ziemię do uprawy aby z jej plonów powstawał chleb, nie marnujcie tego, czasami nie uprawiając jej, pozostawiając odłogiem. Ziemia powinna rodzić, dawać żywność - przekonywał podczas uroczystości w Parysowie starosta Marek Chciałowski. I za tę żywność dziękowali wczoraj rolnicy, choć wszędzie przyznawano, że tegoroczne żniwa były trudne, a zebrane plony do najlepszych nie należą.

 

reklama


Sobolewskie tradycje

- Jak co roku najniżej kłaniam się naszym rolnikom, dziękując im za tegoroczne zbiory. Dożynki to od wieków najważniejsze święto polskiej wsi. Chleb, który dziś otrzymujemy to symbol chłopskiej pracowitości, gospodarności oraz troski o lepsze jutro. Ten rok był trudny. Pokazał jak bardzo człowiek jest zależny od przyrody. Drodzy rolnicy, wasz upór, wytrwałość oraz przywiązanie do ziemi ma nie tylko wymiar ekonomiczny, to także ostoja wartości narodu. Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek ? mówił podczas wczorajszego święta plonów Andrzej Koszutski, wójt gminy Sobolew.

Dożynki rozpoczęła msza święta dziękczynna w koście pw. Świętej Rodziny w Sobolewie, podczas której zostały poświęcone wieńce dożynkowe, warzywa, owoce i pachnące bochny chleba. Po zakończonym nabożeństwie tradycyjny korowód dożynkowy przeszedł na stadion. Tradycyjny, choć zupełnie inny niż w pozostałych gminach naszego powiatu. Na specjalnie przygotowanych platformach i wozach można było obejrzeć scenki z życia i pracy na wsi ? były m.in. praczki, kobiety szatkujące kapustę czy kowal. Wszystko przygotowane przez mieszkańców, z dbałością o każdy najmniejszy szczegół.

Po przejściu na stadion odbyła się prezentacja wieńców oraz przekazanie chleba przez starostów dożynek Bożenę Kwaśniak i Jerzego Pielaka włodarzowi gminy. Wójt odebrał także chleby od wszystkich delegacji. Świętowanie trwało do późnego wieczora. Blok imprez artystycznych rozpoczął program przygotowany przez dzieci, zespoły młodzieżowe i kapele ludowe. Po raz kolejny udowodniono, że muzyka i tradycja łączą pokolenia. Na scenie wspólnie śpiewali i tańczyli mieszkańcy gminy w różnym wieku. Organizatorzy zapewnili także koncert przebojów lata z zespołem Czaban Band oraz zabawę taneczną z zespołem ?Aneks?.

Licznie stawili się także zaproszeni goście, a ci, którzy przybyć nie mogli przekazali okolicznościowe listy. Halina Ziędalska odczytała list od poseł Stanisławy Prządki, Elżbieta Woźniak-Sionek ? od poseł Teresy Wargockiej, Ryszard Smolarek ? od ministra Sawickiego oraz marszałka Adama Struzika, Grzegorz Woźniak od posła Krzysztofa Tchórzewskiego. W dożynkach wzięli także udział: poseł Krzysztof Borkowski, przedstawiciele lokalnych samorządów, m. in. wójt gminy Górzno Waldemar Sabak, radni gminy Sobolew na czele z przewodniczącym Leszkiem Urawskim.

Parysów barwny i różnorodny

W Parysowie także nie zabrakło tradycyjnych, barwnych wieńców dożynkowych, bochnów chleba. Organizatorzy dożynek zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie. Dla najmłodszych ? zabawy, pokaz baniek mydlanych czy malowanie buziek. Dla nieco starszych i najstarszych ? program artystyczny w wykonaniu Teatru Juno, a dla miłośników tańca ? zabawa z zespołem ?Sami swoi?.

Po zakończonej mszy świętej uroczystego otwarcia dokonali starostowie dożynek Teresa Garbarczyk z Woli Starogrodzkiej oraz Zbigniew Mucha z Kozłowa, którzy na ręce wójta gminy Bożeny Kwiatkowskiej złożyli bochen chleba. - Wieś otwiera się na współczesność, składa się nie tylko z bochnów chleba, ale zauważamy ciągły rozwój, modernizację. Tak jest i na naszym terenie. Niedawno powstała nowa oczyszczalnia ścieków, powstaje nowe przedszkole - mówiła włodarz gminy.

I nie mogła zabraknąć także szerokiego grona gości. Był radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Tomasz Skrzyczyński, sekretarz stanu MSWiA Włodzimierz Karpiński, sekretarz powiatu Jerzy Piesio o radni powiatowi, prezes powiatowego zarządu PiS Grzegorz Woźniak, sekretarz gminy Parysów Stanisław Bryłka, skarbnik Elżbieta Mucha, przewodnicząca rady gminy Jadwiga Zając oraz parlamentarzyści ? Stanisława Prządka i Krzysztof Borkowski.

- Wy rolnicy zmieniacie polską wieś, poprawiacie gospodarstwa, dlatego nowy rząd, w jakim składzie by nie był, powinien walczyć o wyrównanie poziomu dopłat do tych z innych krajów- zaznaczała Stanisława Prządka.

Justyna Dybcio/Katarzyna Miętus

Dożynki w Sobolewie

Dożynki w Parysowie


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama