reklama
reklama

Cztery osoby podtrute czadem

Opublikowano: 10 listopad 2016, 06:56 Kategoria Aktualności
łaskarzewstraż pożarnaczad
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W Łaskarzewie było o krok od tragedii. Cztery osoby w porę zostały ewakuowane z budynku, w którym ulatniał się zabójczy czad.
Zgłoszenie o tym zdarzeniu strażacy odebrali we wtorek przed godz. 23. Informacja dotyczyła podejrzenia podtruciem tlenkiem węgla wśród mieszkańców budynku jednorodzinnego w Łaskarzewie.

- Jako pierwsi na miejsce zdarzenia przybyli druhowie z OSP Łaskarzew, którzy ewakuowali z budynku cztery osoby i przekazali je przybyłemu na miejsce zespołowi pogotowia ratunkowego. Ponadto strażacy wyposażeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych dokonali pomiaru powietrza na zawartość tlenku węgla. Pomiar potwierdził obecność CO, którego źródłem emisji był piec gazowy znajdujący się w łazience. Ponadto działania straży polegały na przewietrzeniu pomieszczeń ? relacjonuje kpt. Tomasz Biernacki, oficer prasowy Komenda Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie.

reklama


Właściciel budynku został pouczony o zakazie użytkowania urządzenia do czasu wykonania przeglądu przez uprawnioną osobę.

W akcji trwającej jedną godzinę uczestniczyły dwa zastępy, w tym jeden OSP.

Strażacy ostrzegają!

W związku z trwającym sezonem grzewczym, straż pożarna apeluje o ostrożność podczas ogrzewania mieszkań. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niepełnego spalania m.in. drewna czy węgla, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie da się zauważyć ani wyczuć, lecz nie jesteśmy wobec niego bezbronni.

Możemy zainstalować czujniki czadu, które wykryją zagrożenie. Czujniki nie są drogie, a mogą uratować życie. Odpowiednio wcześnie zasygnalizują niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie pomieszczenia, w którym wydziela się czad.

Ponadto nie należy zasłaniać kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien sprawdzić działanie wentylacji, a urządzenia grzewcze użytkować zgodnie z instrukcją i dbać o ich stan techniczny. Trzeba również pamiętać, że zarządcy, bądź właściciele budynków mają obowiązek przeglądu instalacji wentylacyjnej co najmniej raz w roku, a także usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych.

KP PSP Garwolin/opr. łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama