reklama

Wojewoda na wałach

Opublikowano: 08 czerwiec 2016, 08:01 Kategoria Aktualności
wałyMaciejowiceWilga
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Po raz pierwszy w naszym powiecie gościł wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Celem wizyty było omówienie stanu bezpieczeństwa powodziowego oraz spotkanie z samorządowcami. Przedstawione problemy mają być uwzględnione przy ustanawianiu budżetu na kolejny rok.

3 czerwca samorządowcy z terenu powiatu garwolińskiego spotkali się z wojewodą mazowieckim. Tematem spotkania były bieżące problemy gmin. Najpierw spotkanie rozpoczęło się na wałach pod Maciejowicami, później przeniosło się do Urzędu Gminy w Garwolinie. Wojewoda po raz pierwszy od 10 lat pojawił się w miejscu na naszym terenie, które pod względem bezpieczeństwa jest bardzo zaniedbane. Dotychczas zainteresowanie modernizacją wałów było małe.

Do tej pory częściowej modernizacji uległy wały wykonane w latach 60. ubiegłego wieku. W latach 2005-2008 przebudowie poddawane zostało 10 km odcinka do Antonówki Świerżowskiej naprzeciwko elektrowni w Kozienickiej. W ubiegłym roku oddano do użytkowania zmodernizowany wał przeciwpowodziowy od Antonówki Świerżowskiej do Krasek Górnych. Zostało jeszcze 8 km.

reklama


- Modernizacja miałaby polegać na podniesieniu wysokości wałów do ok. 1 m i zrobienie ław przywałowych do prowadzenia akcji ratunkowej i do ewentualnego rozśrodkowania mieszkańców i ewentualnej ewakuacji - przybliżył sytuację związaną z modernizacją wałów wiślanych wójt gminy Maciejowice Sylwester Dymiński. Szacowana kwota na tę inwestycję to 70 mln zł. Wójt gminy Maciejowice przewiduje jednak, że poniesiony koszt wyniesie 40 mln zł.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w gminie Wilga. Na jej terenie znajduje się 14 km wałów wiślanych i ok. 3 km wałów wstecznych na rzece Wildze.

Obie gminy posiadają już projekty na modernizację wałów. Wojewoda obiecał możliwie najszybszą ich realizację.

- Te wały są problemem nie dla tego, że źle się gospodarzy, tylko dlatego, że są z natury tak skonstruowane, że jeżeli leżą w pięknych terenach, ale z drugiej strony obecność rzeki powoduje perturbacje, które następują co jakiś czas a straty mogą być bardzo poważne. Stąd rząd ma program wieloletni odbudowy rzek w sensie przystosowania gospodarczego, nie tylko żeby rzeki nie stanowiły zagrożenia powodziowego, ale żeby to był element możliwości transportu z północy na południe i z powrotem ? mówił po zapoznaniu się z problemem wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Rolę wojewodów i osób odpowiedzialnych podkreślał poseł Grzegorz Woźniak. - Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców. W składzie gdzie jest wojewoda, wicewojewoda i osoby odpowiedzialne świadczy o poważnym traktowaniu problemu. Liczymy, że ta wizyta przyczyni się do rozwiązania tego problemu - mówił. Podczas wspólnego spotkania z samorządowcami w urzędzie gminy wojewoda podkreślał rolę współpracy i wspólnego planowania.

- Moim zadaniem będzie przy państwa współpracy i takiego elementu pomocowego powalczyć o większe pieniądze na różne przedsięwzięcia ? dodawał.

Potrzeby zgłaszane wojewodzie podczas spotkania odnosiły się do tematu przebudowy dróg lokalnych czy zmiany systemu prawnego. Każdy z samorządowców mógł również przedstawić problemy dotyczące jego terenu.

W spotkaniu z wojewodą mazowieckim uczestniczyli wicemarszałek senatu ? Maria Koc, poseł Grzegorz Woźniak, zastępca wojewody ? Sylwester Dąbrowski, kierownik delegatury urzędu wojewódzkiego ? Mariusz Orzełowski, dyrektor ds. zarządzania kryzysowego ? Krzysztof Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych w Warszawie Bernard Mucha, dyrektor oddziału w Sokołowie Jan Wojtkowski-Paczóski., starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, strażacy oraz służby mundurowe.

Anna Benicka


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama