reklama

Dwie tablice dla Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego

Opublikowano: 30 październik 2015, 09:20 Kategoria Aktualności
Witczak-Witaczyński
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Był chorążym Wojska Polskiego i pasjonatem fotografii. Dzięki niemu na starych fotografiach zachował się dawny Garwolin i I Pułk Strzelców Konnych. Pasją zaraził swoją córkę Barbarę, która przez lata fotografowała garwolińskich nowożeńców. Przyszłym pokoleniom o Narcyzie Witczaku-Witaczyńskim mają przypominać odsłonięte wczoraj dwie tablice pamiątkowe.

Jedna z nich znajduje się na ścianie kolegiaty Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, druga ? przy domu rodzinnym na ulicy Polnej. Fundatorami tablic są Rada Miasta Garwolina oraz burmistrz Garwolina. - Chcemy w ten sposób podkreślić i wyróżnić zasługi chorążego Wojska Polskiego dla naszej ojczyzny, a przede wszystkim dla naszego miasta. Chcemy, by w ten sposób pozostał po nim trwały ślad dla kolejnych pokoleń ? mówił burmistrz Tadeusz Mikulski. - Upamiętniamy osobę szczególną, chorążego Wojska Polskiego. Nieprzypadkowo wybraliśmy dzisiejszy dzień, 29 października to dzień jego urodzin, a także imienin. Chorąży Narcyz Witczak-Witaczyński to patriota i wybitny mieszkaniec naszego miasta ? dodał.

Uroczystego odsłonięcia tablicy wmurowanej na ścianie kościoła dokonali: burmistrz Tadeusz Mikulski, przewodniczący rady Marek Jonczak oraz córki chorążego ? Barbara Witczak-Witaczyńska oraz Krystyna Witczak. Tablicę poświęcił ks. prałat Ryszard Andruszczak oraz ks. prof. Jerzy Witczak, wnuk chorążego. W uroczystościach wzięli udział najbliżsi Narcyza Witczak-Witaczyńskiego, przedstawiciele Narodowego Archwium Cyfrowego w Warszawie, do którego przekazane zostało archiwum fotograficzne Witaczyńskiego, radny sejmiku wojewódzkiego Krzysztof Żochowski, władze powiatu na czele ze starostą garwolińskim Markiem Chciałowskim, radni miasta Garwolina na czele z przewodniczącym Markiem Jonczakiem, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci i stowarzyszenie kultywujące pamięć I Pułku Strzelców Konnych oraz młodzież szkolna.

reklama


Droga życiowa chorążego Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego jest piękna, a jednocześnie tragiczna, blisko związana z historią Polski w XX wieku. Narcyz Witczak-Witaczyński nieprzerwanie pełnił służbę w Wojsku Polskim od 1915 do 1939 roku, uczestniczył w bitwie pod Krechowcami, za co został odznaczony orderem Virtuti Militari. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w latach dwudziestych był szefem Szwadronu Przybocznego Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa. Z Garwolinem był związany od 1931 roku, kiedy został przeniesiony do 1. Pułku Strzelców Konnych. Walczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Po powrocie z kampanii wrześniowej 1939 roku współtworzył w Garwolinie konspirację antyhitlerowską. Został zamordowany w obozie na Majdanku 27 marca 1943 roku. Chorąży Narcyz Witczak-Witaczyński jako jeden z nielicznych miał prawo fotografowania Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Wojska Polskiego. Fotografie jego autorstwa znalazły się w czasopismach: m. in. ?Polska Zbrojna? i ?Ilustrowany Kurier Codzienny? oraz były upublicznione na plakatach i pocztówkach. Pozostawił po sobie bogate archiwum dokumentujące codzienne życie kawalerii i przedwojennego Garwolina, które przetrwało dzięki zaangażowaniu rodziny.

jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama