reklama

Garwolin uczci pamięć Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego

Opublikowano: 28 październik 2015, 07:12 Kategoria Aktualności
Witaczyński
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Burmistrz i Przewodniczący Rady Miasta zapraszają na uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych, poświęconych chorążemu Wojska Polskiego i pasjonatowi fotografii Narcyzowi Witczak-Witaczyńskiemu. Data uroczystości nie jest przypadkowa: 29 października to dzień, w którym Narcyz Witczak-Witaczynski obchodził urodziny i imieniny.

W czwartek na godzinę 12.00 zaplanowano mszę świętą w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego za chorążego Narcyza Witczak-Witaczynskiego oraz żołnierzy 1. Pułku Strzelców Konnych. Następnie zostaną odsłonięte i poświęcone tablice: jedna na ścianie kolegiaty, druga przy domu rodzinnym, w którym mieszkał chorąży Witczak-Witaczyński, przy ulicy Polnej 35. Wydarzeniem tym, władze miasta w porozumieniu z rodziną chorążego chcą przywrócić pamięci mieszkańców wyjątkową postać w dziejach naszego miasta.

Droga życiowa chorążego Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego jest piękna, a jednocześnie tragiczna, blisko związana z historią Polski w XX wieku. Narcyz Witczak-Witaczyński nieprzerwanie pełnił służbę w Wojsku Polskim od 1915 do 1939 roku, uczestniczył w bitwie pod Krechowcami, za co został odznaczony orderem Virtuti Militari. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w latach dwudziestych był szefem Szwadronu Przybocznego Naczelnego Wodza i Naczelnika Państwa. Z Garwolinem był związany od 1931 roku, kiedy został przeniesiony do 1. Pułku Strzelców Konnych. Walczył w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Po powrocie z kampanii wrześniowej 1939 roku współtworzył w Garwolinie konspirację antyhitlerowską. Został zamordowany w obozie na Majdanku 27 marca 1943 roku. Chorąży Narcyz Witczak-Witaczyński jako jeden z nielicznych miał prawo fotografowania Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza Wojska Polskiego. Fotografie jego autorstwa znalazły się w czasopismach: m. in. ?Polska Zbrojna? i ?Ilustrowany Kurier Codzienny? oraz były upublicznione na plakatach i pocztówkach. Pozostawił po sobie bogate archiwum dokumentujące codzienne życie kawalerii i przedwojennego Garwolina, które przetrwało dzięki zaangażowaniu rodziny.

reklama


Z okazji uroczystości, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna przygotowała wystawę o chorążym Narcyzie Witczak-Witaczyńskim i 1. Pułku Strzelców Konnych.

mat.pras./oprac. jd


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama