reklama
reklama

Przyroda łączy narody - polsko-rosyjska wymiana młodzieży

Opublikowano: 04 listopad 2014, 08:20 Kategoria Aktualności
DługaZS Marszałka PiłsudskiegowymianamłodzieżedukacjaRosja
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Pietrozawodsk i Garwolin dzieli 1500 km. Dzięki polsko-rosyjskiej wymianie młodzieży w pewnym stopniu młodzież z obu miast zbliżyła się do siebie, poznając edukację, kulturę i przyrodę, która jest tematem przewodnim wymiany licealistów.

13 września 10 uczniów garwolińskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie pojechało do Pietrozawodska nad Jezioro Onega odwiedzić uczniów Liceum Dizerżawińskiego. Podczas blisko dwutygodniowego pobytu Polacy uczestniczyli w lekcjach języka rosyjskiego, fizyki i biologii. Był czas, aby odwiedzić Wyspę Kiży i Rezerwat Przyrody Kiwacz. Wizyta w Republice Karelia nie ograniczała się do zwiedzania najbliższej okolicy. Przez dwa dni uczestnicy wymiany zwiedzali Petersburg. Wzięli także udział w koncercie galowym festiwalu muzyki narodowej.

Wszystko to w ramach projektu ?Polsko-rosyjska wymiana młodzieży 2014? dofinansowanego przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. To pierwszy taki projekt realizowany w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie. Tematem przewodnim jest przyroda Polski i Rosji oraz sposoby jej ochrony.

reklama


Po wizycie polskich uczniów w Rosji przyszedł czas na rewanż. 2 listopada 10 rosyjskich uczniów przyleciało do Polski. Pobyt w Garwolinie rozpoczęli od szkoły przy ulicy Długiej. Później spotkali się z władzami miasta i powiatu. Było dużo ciepłych słów i wymiana pamiątkowych upominków. Młodzi Rosjanie dowiedzieli się co nieco o historii powiatu i o tym, jak on wygląda teraz. Nie brakowało także pytań o sławnych mieszkańców, regionalne potrawy i stroje, najstarsze budynki w powiecie. Uczniów zainteresował także pomnik Mirona Białoszewskiego.

- Ciepło wspominamy wizytę polskich przyjaciół w Rosji. Z niecierpliwością czekaliśmy na przyjazd i dzisiaj cieszymy się, że jesteśmy na polskiej ziemi ? mówił jeden z rosyjskich uczniów.

Popołudniu goście odwiedzili cmentarz wojenny w Garwolinie, na którym złożyli kwiaty.

Program 9-dniowego pobytu jest wypełniony licznymi spotkaniami i wyjazdami. W planie są wyjazdy do Warszawy, Kazimierza Dolnego i Łucznicy. Rosjanie wezmą udział w wycieczce objazdowej po powiecie garwolińskim, by poznać najciekawsze walory przyrodnicze okolicy. W piątek młodzież zasadzi kilkadziesiąt drzew na Zarzeczu i na terenie Garwolińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Sadzonki przekazały urzędy miasta i starostwa.

Choć Rosjan, którzy przyjechali do Garwolina nie łączą więzy pokrewieństwa z Polską, to w Pietrozawodsku uczą języka polskiego. W Polsce wezmą udział w lekcjach z polonistką.

- Wymiana ma na celu podniesienie znajomości języka rosyjskiego wśród naszych uczniów oraz polskiego u Rosjan. To także okazja do przełamania barier kulturowych i stereotypów, które są związane z oboma narodami ? mówi koordynator wymiany Karolina Radzik, nauczycielka języka rosyjskiego.

Koordynatorem wymiany ze strony rosyjskiej jest Elana Krasnova.

jd/łk

 

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama