reklama

Gdzie żołnierzy naszych kwiat?

Opublikowano: 27 wrzesień 2014, 10:01 Kategoria Aktualności
ppppatriotyzmkombatanci
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową. Spełniało funkcje władczą, organizatorską, wojskową i opiekuńczą. Mimo konspiracyjnego charakteru działalności rozwijała się armia, oświata, sądownictwo i kultura. 27 września mija 75 lat od powstania PPP. Garwolin włączył się w obchody tej rocznicy.

Obchody rocznicy rozpoczęły się uroczystą mszą świętą z udziałem władz miasta oraz pocztami sztandarowymi szkół z całego powiatu. W homilii ks. Gabriel Mazurek radził, co należy czynić byśmy w przyszłości nie byli wymieniani, jako ci, którzy zatracili wolność swojej ojczyzny. - Rozwijaj talenty, żyj dla ojczyzny, pamiętaj, że zgoda będzie zawsze budowała, a niezgoda niszczyła. Bronisz swoją ojczyznę wtedy, kiedy robisz wszystko, aby panowała jedność, nie podział. To buduje nasz kraj ? mówił. ? Nigdy nie zapominaj o Bogu, bo zapomnieć o Bogu to w pewny sensie zapomnieć i o ojczyźnie ? dodał na zakończenie.

?Polski my naród, polski ród?.?

reklama


Po eucharystii zgromadzeni udali się pod pomnik poległych i pomordowanych Żołnierzy AK Obwodu ?Gołąb.? Odśpiewano tam hymn państwowy, rotę, złożono kwiaty a żołnierzy, którzy poświęcili życie za ojczyznę, uczczono minutą ciszy.

W Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się ostatnia część obchodów 75. Rocznicy PPP. Wśród gości znaleźli się starosta Marek Chciałowski, burmistrz Tadeusz Mikulski, kombatanci oraz przedstawiciele organizacji społecznych.  - Dziś oddajemy cześć tym, którzy oddali swoje życie za wolność, tym, którzy tej wolności nie doczekali, a przede wszystkim tym, którzy wciąż żyją i są wśród nas ? mówiła dyrektor szkoły Małgorzata Ostrowska.

?Gdzie są kwiaty z tamtych lat?

Uczniowie i nauczyciele szkoły przy ulicy Długiej przygotowali program poetycko?muzyczny ?Gdzie są kwiaty z tamtych lat.? Przedstawienie rozpoczęła polonistka Agnieszka Maczkowska. Przybliżyła treść Testamentu żołnierzy i obywateli Polskiego Państwa Podziemnego. W programie nie zabrakło również pieśni z tamtego okresu oraz wzruszających wierszy. Na zakończenie kombatanci podzielili się swoimi wspomnieniami z okresu wojny i okupacji.

- Jestem szczęśliwy, że doczekałem się tych dni, gdzie możemy być szanowani, podziwiani. Mimo wszystko walczyliśmy, nie mając szans na zwycięstwo, a jednak wierzyliśmy w to ? mówił kombatant Marian Cabaj.

W niedzielę dalsze obchody rocznicy

W niedzielę odbędzie się kolejna część obchodów tej doniosłej rocznicy. Po mszy w intencji poległych za ojczyznę o godzinie 10 w kolegiacie Przemienienia Pańskiego odbędzie się koncert garwolińskiego teatru muzycznego Od Czapy pt. ?Wybieram wolność, wybieram pamięć.?

Maria Mazurek


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama