reklama

34. Piesza Pielgrzymka Podlaska za nami

Opublikowano: 18 sierpień 2014, 09:52 Kategoria Aktualności
PPPpielgrzymka7a7b
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Jedenaście dni w drodze. W słońcu i w deszczu. W upale i w chłodzie. Po przebyciu 351 km 14 sierpnia garwolińskie ?siódemki? dotarły na Jasną Górę.

Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła w tym roku już po raz 34. Wraz z nią każdego roku pielgrzymują dwie garwolińskie grupy - 7a z Parafii Przemienienia Pańskiego oraz 7b z Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej. Przewodnikiem grupy 7a był ks. Wojciech Sobieszek, a pomagał mu ks. Kamil Duszek, z grupą 7b pielgrzymował ks. Michał Chojecki.

Z Garwolina wyszli 3 sierpnia. Do tronu Jasnogórskiej Pani przebyli 351 km. Tegoroczna pielgrzymka była dość ciężka ze względu na niesprzyjającą pogodę. Upał przeplatał się z deszczem. W tym roku wyjątkowo dużo było opadów deszczu i burz. Ale żadna pogoda czy temperatura nie przeszkodziła pątnikom w osiągnięciu celu. 14 sierpnia około godz. 6.00 piechurzy z Garwolina dotarli przed Jasnogórski cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny. O godz. 9.00 na wałach Jasnej Góry odbyła się msza święta dla pielgrzymki podlaskiej, kaliskiej, płockiej i łomżyńskiej. Dzień wcześniej w Mirowie biskup siedlecki podczas celebrowanej mszy dla pielgrzymów udzielił ślubu dwóm parom, które pielgrzymowały z naszą pielgrzymką. Jedna z nich szła z grupą 1 a druga z łaskarzewską ?dziewiątką?.

reklama


Pielgrzymów kroczących ku Jasnej Górze z naszego powiatu było niespełna 1000. Oprócz grup garwolińskich, które liczyły razem 357 pątników, 7a- 227 i 7b- 130, pielgrzymowały także grupy z innych dekanatów: 9a - dekanat żelechowski - 176, 9b - dekanat łaskarzewski ? 195, 9c - parafia Gończyce oraz grupa 7c tzw. ?Nadwiślanka?, która gromadziła pielgrzymów z parafii Samogoszcz, Wilga, Sobienie Jeziory, Osieck. Dekanalna grupa garwolińska, czyli 7a zgromadziła największa ilość pielgrzymów w całej podlaskiej pielgrzymce.

Jak wygląda dzień na pielgrzymce?

Wczesna pobudka i msza święta poranna, a następnie wymarsz na szlak. Zaraz po wyjściu radosne śpiewanie piosenek rozpoczynających dzień, modlitwa poranna i godzinki. Drugi etap dnia to zazwyczaj konferencja i rozmyślanie. Na trzecim etapie odmawia się różaniec. Czwarty etap zazwyczaj poświęcony jest na modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, podczas której czytane są intencje pielgrzymów duchowych. Pod koniec wędrowania odmawia się nowennę do Matki Bożej Częstochowskiej oraz pacierz wieczorny. Na szlaku nie brakuje czasu na śpiew. Pielgrzymowanie jest radosne. Pątnicy bez przerwy poznają nowe piosenki i układy taneczne przygotowane specjalnie do nich. Przewodnicy grup często opowiadają różne pielgrzymkowe żarty, a wraz z grupą wznoszą głośne okrzyki chwalące Boga. Po przybyciu na pole namiotowe pielgrzymi mają czas wolny na rozbicie namiotów, wieczorna toaletę, posiłek oraz odpoczynek. Każdy dzień kończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Pielgrzymowanie tradycyjnie kończą spotkania każdej grupy na polu namiotowym w Mirowie, tzw. ?rozwiązania grup?.

Kuba Nowak

fot. Kuba Nowak, Karolina Miętus

Od redakcji: W naszym imieniu i za pewne także wielu czytelników dziękujemy Kubie Nowakowi za codzienną relację z 34. Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę. To właśnie Kuba dbał o to, żebyśmy mogli przekazywać Państwu informacje ze szlaku i zdjęcia. Dziękujemy także Karolinie Miętus za fotorelację z wędrowania grupy 7B.


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama