reklama

Nasi posłowie bronią uzdrowisk

Opublikowano: 07 sierpień 2012, 08:41 Kategoria Aktualności
posełWoźniakPrządkasejmuzdrowiska
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

- Prywatyzacja uzdrowisk spowoduje komercjalizację wszystkich świadczonych usług. Ograniczy to w sposób znaczący dostęp ludzi średniozamożnych do leczenia i rehabilitacji ? twierdzi poseł Stanisława Prządka. W obronie uzdrowisk staje także Prawo i Sprawiedliwość z naszym reprezentantem w Sejmie- Grzegorzem Woźniakiem.

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać 6 z 7 uzdrowisk, które dotąd uchodziły za niepodlegające prywatyzacji. Sprywatyzowane mają zostać: Ciechocinek, Lądek-Zdrój, Kołobrzeg, Busko-Zdrój, Rymanów i Świnoujście. Jedynie Krynica-Żegiestów pozostanie w rękach państwa, a to ze względu na trwające tam prace remontowe. Przewidywany zysk z prywatyzacji to 125 mln zł.

? Dla przykładu 1 km autostrady w okolicach Warszawy kosztował nasz budżet ok.240 mln zł ? porównuje Grzegorz Woźniak. Zarówno poseł PiS jak i posłanka SLD podkreślają, że jest to zdecydowanie za niska cena za dobra narodowe, które są utrzymywane i modernizowane z budżetu państwa, czyli de facto za nasze pieniądze.

reklama


W obronie interesu ludzi

Stanisława Prządka zwraca uwagę, że prywatyzacja uzdrowisk wpłynie niekorzystnie przede wszystkim na ludzi najbiedniejszych, których nie będzie stać na rehabilitację. ? Większość osób w wieku starszym wymaga potrzebnych zabiegów, tych które dzisiaj oferują uzdrowiska. Poza tym niedawno Sejm przyjął ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia. W związku z tym, że ludzie będą musieli dłużej pracować, ich stan zdrowia będzie często wymagał poratowania, a takie mogą dzisiaj uzyskać w dobrze prosperujących 7 uzdrowiskach będących spółkami Skarbu Państwa ? mówi posłanka.

Zdanie posłanki podziela także Grzegorz Woźniak ? Nie dość, że każe się nam pracować do 67. roku życia, to również nie będzie stać naszego społeczeństwa na leczenie w sanatoriach. Polacy nie będą mieć państwowych uzdrowisk, a chcąc się leczyć będą musieli zapłacić duże pieniądze, a przecież obecny rząd zapewniał, że nie będzie prywatyzacji służby zdrowia ? zaznaczył poseł.

Nie dopuszczą do prywatyzacji

Projekt rozporządzenia dopuszczający prywatyzację uzdrowisk wydany przez Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Zdrowia jest na etapie konsultacji. Zarówno klub parlamentarny SLD jak i PiS nie zgadza się na tę propozycję i zrobi wszystko, aby nie dopuścić do sprzedaży uzdrowisk. - Apelujemy do panów ministrów o wycofanie się ze sprzedaży sześciu w dobrej kondycji finansowej uzdrowisk. Będziemy kierować swoje uwagi i propozycje do Ministra Skarbu Państwa. Na ten moment nie znamy argumentów, bo nie ma żadnych analiz, które pokazywałyby zasadność prywatyzowania tych dóbr narodowych, które powinny pozostać w rękach państwa ? podkreślała Stanisława Prządka. Także parlamentarzyści z klubu parlamentarnego PiS podczas ostatniego posiedzenia wyjazdowego w Zakopanem wyrazili swój niepokój wobec prywatyzacji ważnych dziedzin majątku narodowego oraz jednoznacznie sprzeciwili się tym działaniom, czego efektem były podjęte uchwały w tej sprawie.

mg

fot. www.strefabiznesu.pomorska.pl


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama