reklama

Czego oko nie widziało - Odkrywcy po raz drugi

Opublikowano: 12 lipiec 2012, 12:05 Kategoria Aktualności
Głoskówprojektodkrywcy
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Czego oko nie widziało, a ucho nie słyszało. Gdzie jest prąd, jak wygląda przestrzeń i przede wszystkim jak przygotować się do podróży w kosmos. Te tematy po tygodniu wakacji dla dzieci ze szkoły Podstawowej z Głoskowa nie będą obce. Właśnie realizują drugi turnus wakacyjnych półkolonii. To nauka przez zabawę i przede wszystkim pożyteczne spędzenie wakacyjnego czasu.

- Konstruowaliśmy rakiety w kosmos, kolorowe kalejdoskopy czy harfy. Uczymy przez zabawę, doświadczenia, co jest dużo bardziej atrakcyjne dla dzieciaków. Scenariusze są bardzo bogate, dzieci poznają budowę oka, ucha. Będą miały podstawy o które często ciężko - mówiły Paulina i Kasia studentki wysłane przez Szkołę Wyższą Przymierza Rodzin w Warszawie.

To wszystko w ramach projektu ?Z małej szkoły w wielki świat?, który trwa już drugi rok. Dodatkowe zajęcia w szkole w ciągu roku, a w wakacje półkolonie. W ferie zimowe studentki prowadziły zajęcia dotyczące żywiołów: ziemi, powietrza, ognia, wody i człowieka. Teraz dzieci pogłębiają swoją wiedzę z zakresu kosmosu, oka, ucha, przestrzeni i prądu. 22 uczniów w wieku od 7-12 lat przez pięć dni trwania Letniej Szkoły Odkrywców przychodzą, aby ciekawie spędzić swój wakacyjny czas.

reklama


- Zajęcia bardzo nam się podobają, są ciekawie prowadzone, panie studentki się bardzo starają, pokazywały nam załamanie światła, jak powstaje tęcza, robimy fajne eksperymenty. Chcielibyśmy, aby takie spotkania trwały dłużej - przekrzykiwały się dzieciaki. - Najcenniejsze są dla nas efekty, które po dwóch latach projektu są widoczne. Przede wszystkim dzieci są bardziej otwarte, odważniejsze, nie wstydzą się, potrafią zaprezentować się na forum, nauczyły się współpracy w grupie, przy wyborach do samorządu szkolnego wiedzą na co zwrócić uwagę prezentując swoje osoby. Rozmowa często wygląda jak z dorosłymi, przyjmują rozsądne argumenty na ich postulaty zmian w szkole, czują obywatelską postawę. Brali udział w sesji rady gminy, gdzie na przykład pytali o przyziemne rzeczy jak powstanie chodnika w naszej miejscowości - zachwalała projekt Jolanta Maszkiewicz, dyrektor szkoły w Głoskowie.

Projekt z "Z małej szkoły w wielki świat" realizuje Federacja Inicjatyw Oświatowych, a współfinansowany on jest z Europejskiego Funduszu Społecznego. W projekcie biorą udział małe szkoły z dziewięciu województw. Szkoła w Głoskowie jest jedyną szkołą z naszego regionu, której udało się zakwalifikować. W ciągu roku nauczyciele pracują z uczniami metodą projektów w dwóch modułach: społeczno-obywatelskim oraz matematyczno-przyrodniczym. Szkoła otrzymała do tego potrzebne materiały i sprzęt, między innymi kamerę, aparat fotograficzny czy mikroskop. Najlepsi uczniowie będą mieli okazję wyjechać na letnie obozy naukowe, w których biorą udział uczestnicy projektu z różnych szkół.

Kasia Miętus

 


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama