reklama

Pamiętamy o wyklętych

Opublikowano: 01 marzec 2012, 15:38 Kategoria Aktualności
GarwolinAKGołąbGrzegorz Woźniak
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 3 min.

Mszą święta w intencji ojczyzny, złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą oraz pokazem filmu ?Historia Roja? uczczono dziś w Garwolinie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kombatanci, a także młodzież.

- W pewnych gremiach dziwiono się, że zapraszano na dzisiejszą uroczystość młodzież ze sztandarami. To pewne niezrozumienie tematu. Dzisiaj nie ma zakazów i nakazów. Cieszę, że tu przyszliście i nie daliście się zmanipulować różnym przekazom i małym ludziom, którzy próbowali to wszystko zepsuć ? mówił poseł Grzegorz Woźniak. - Dzisiaj zobaczymy w pigułce, jak ci ludzie walczyli o wolną Polskę. Oni byli wyklęci, ale my o nim pamiętamy ? dodał.

Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w garwolińskiej kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. O odprawienie mszy w intencji ojczyzny prosili starosta Marek Chciałowski oraz burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. ? Dzisiejszy dzień to od ubiegłego roku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tych, którzy po wkroczeniu wojsk sowieckich walczyli o wolność naszej ojczyzny. Pomimo nierównej walki nie poddali się. Ginęli i trafiali do komunistycznych więzień ? mówił starosta.

reklama


Słowo do zgromadzonych w kościele wygłosił profesor Andrzej Wronka, który zwrócił uwagę na współczesny wymiar walki o wolną ojczyznę. ? Łatwo jest wspominać, a trudniej być żołnierzem we współczesnym świecie walczącym o najwyższe wartości. Nie potrzeba nam dzisiaj ukrywać się w lasach. Potrzeba nam wysiłku twórczego, mądrego, roztropnego ? mówił Andrzej Wronka.

Po zakończonej mszy świętej złożono wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą w kościele, a dalsza część obchodów odbyła się w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury, gdzie została pokazana kopia robocza filmu ?Historia Roja?.

- Mieliśmy krótkie chwile, kiedy mogliśmy sami budować pomyślność naszego kraju, jak w 20-leciu międzywojennym. Niestety dwa ostatnie wieki to dominacja obca, spowodowana okolicznościami międzynarodowymi, ale również kolaboracją naszych rodaków. Najtrudniejszy okres przypadł na połowę poprzedniego wieku. Wtedy musieliśmy zmierzyć się z dwoma totalitaryzmami ? niemieckim narodowym socjalizmem i sowieckim komunizmem. Bohaterom dzisiejszego święta przyszło żyć w tych czasach. Ich świadectwo jest dla nas wielkim zobowiązaniem ? podkreślał Krzysztof Żochowski. Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego dziękował kombatantom za ich poświęcenie. ? Dziękuję, że jesteście. To aby uczcić was i waszych kolegów, którzy odeszli na wieczną wartę, organizujemy to święto ? dodał.

Zanim wyświetlono film ?Historia Roja? list w imieniu reżysera odczytała Magdalena Lenart. Jerzy Zalewski napisał o trudnościach w realizacji filmu. Jak podkreślał ?współpraca z oficjalnymi podmiotami systemu produkcji filmowej w III RP zawiodła?. Efektem tego jest niewprowadzenie obu wersji filmu (serialowej i kinowej) do dystrybucji.

Organizatorami obchodów byli poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku województwa Krzysztof Żochowski oraz przewodniczący garwolińskiej rady Marek Janiec. Wśród zaproszonych gości byli m.in. ks. Ryszard Andruszczak ? dziekan dekanatu garwolińskiego, ks. Edmund Szarek ? dziekan dekanatu łaskarzewskiego, ks. Adam Turemka ? proboszcz parafii w Miastkowie Kościelnym, Marek Chciałowski ? starosta powiatu, Halina Ziędalska ? asystent poseł Stanisławy Prządki, Tadeusz Mikulski ? burmistrz Garwolina, ppłk Mirosław Łyżwa ? Wojskowy Komendant Uzupełnień w Garwolinie, podinsp. Klemens Serzysko ? zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Garwolinie, Waldemar Sabak ? wójt gminy Górzno, Stanisław Kostyra ? wójt gminy Trojanów, przedstawiciele samorządów powiatu garwolińskiego.

jd/łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama