reklama

Po pierwsze profilaktyka

Opublikowano: 22 luty 2012, 08:43 Kategoria Aktualności
sanepidzdrowieprofilaktyka
Ten artykuł przeczytasz w 1 - 2 min.

W 2009 roku z 10 mieszkanek, które zachorowały na raka szyjki macicy zmarło siedem. Jedynie 18 proc. kobiet z naszego powiatu skorzystało w ubiegłym roku z zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne. O tym jak ważna jest profilaktyka przekonywano podczas konferencji ?Zdrowie kobiety ? badam się, więc jestem pewna?.

Spotkanie odbyło się wczoraj w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Garwolinie. - Celem konferencji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa, zwłaszcza kobiet, na ważność wykonywania systematycznych badań profilaktycznych, gdyż pozwalają one na wczesne wykrycie stanów chorobowych, a tym samym na wdrożenie leczenia ? wyjaśniała Małgorzata Gadoś, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Garwolinie.

O tym jak temat profilaktyki jest ważny świadczą liczby przedstawione na wstępie. W powiecie garwolińskim w 2011 roku z zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne skorzystało jedynie 18 proc. kobiet, w przypadku badań mammograficznych 29 proc. ? To bardzo niskie wskaźniki, które świadczą o braku pełnej świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie ? podkreślała Małgorzata Gadoś.

reklama


Konferencja odbyła się przy honorowym patronacie starosty powiatu. ? Chciałbym, żeby takie spotkania odbywały się częściej, tym razem na szczeblu szkół ? zaznaczał Marek Chciałowski.

- W dzisiejszym tempie życie przytrafiają się nam różne choroby. Ważną sprawą dla państwa polskiego i instytucji odpowiedzialnych za zdrowie jest przekazywanie środków finansów specjalistom na zakup leków i specyfików ? mówiła poseł Stanisława Prządka. Głos zabrał także poseł Grzegorz Woźniak.

Pierwszy wykład zaprezentowała Agata Wolska-Adamczyk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Przekonywała, że wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje 100-procentową pewność na wyleczenie. ? Tak wiele kobiet w Polsce w wieku ok. 30 lat umiera, zostawiając swoje rodziny i życiowe plany ? mówiła. ? Studenci medycyny z zagranicy przyjeżdżają do Polski, żeby przyglądać zaawansowanym przypadkom choroby, bo w ich krajach tego problemu nie ma od 20 lat ? dodawała.

O programach profilaktycznych wykrywania raka szyjki macicy i raka piersi mówiły przedstawicielki Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy Centrum Onkologii ? Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Doświadczeniami z realizacji takich programów dzielił się Tomasz Sygnowski ? kierownik SP ZOZ w Pilawie.

W spotkaniu, oprócz gości ze środowisk pielęgniarskich, uczestniczyli także przedstawiciele większości samorządów powiatu garwolińskiego.

Informacje na temat bezpłatnych badań można znaleźć na stronach: www.bezplatnacytologia.pl www.bezplatnamammografia.pl

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama