reklama

Powiat z intencją likwidacji PCKiP w Miętnem

Opublikowano: 01 marzec 2019, 19:53 Kategoria Aktualności
dworekMiętnePCKiP
Ten artykuł przeczytasz w 2 - 4 min.

Rada Powiatu Garwolińskiego podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. Wicestarosta Iwona Kurowska przekonywała, że powiat chce jedynie zmienić formę funkcjonowania jednostki poprzez połączenie jej z inną. Dyrektor PCKiP w Miętnem Beacie Pasternak udzielono głosu dopiero na koniec sesji ? już po podjęciu uchwały.

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem działa od 2016 roku. Zarząd powiatu garwolińskiego powołał na stanowisko dyrektora PCKiP Beatę Pasternak, na okres 7 lat. Zgodnie z przepisami, aby zlikwidować instytucję kultury organizator, w tym przypadku Powiat Garwoliński, musi na 6 miesięcy przed planowaną likwidacją podać do publicznej wiadomości informację o tym zamiarze i przyczynach. Przepisy mówią także o tym, że likwidacja może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

O argumentach przemawiających za likwidacją mówiła podczas sesji wicestarosta Iwona Kurowska, podkreślając jednocześnie, że zamiar likwidacji PCKiP w Miętnem, to nie zamiar likwidacji działań kulturalnych, a jedynie formy organizacyjnej. W uzasadnieniu do uchwały czytamy: ?Z dokonanej oceny wynika, że podstawowym kosztem działalności Powiatowego Centrum Kultury i Promocji w Miętnem są wynagrodzenia pracowników. Z tego względu konieczność racjonalnego i oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi przemawia za utworzeniem powiatowej instytucji kultury na bazie istniejącej powiatowej jednostki organizacyjnej posiadającej większy potencjał organizacyjny i finansowy. Taką jednostką jest znajdujący się na tym samym terenie Powiatowy Ośrodek Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem. (?) utworzona zostanie nowa o większych możliwościach działania powiatowa instytucja kultury, która w ocenie Powiatu Garwolińskiego z powodzeniem przejmie posiadaną bazę i możliwości organizacyjne oraz wszystkie dotychczasowe zadania realizowane przez PCKiP w Miętnem?.

reklama


W uzasadnieniu do uchwały jest także mowa o tym, że najbliższe pół roku ma być czasem społecznych konsultacji, które pozwolą wypracować najlepszy model organizacji działalności kulturalnej.

Za, a nawet przeciw

?Za? uchwałą o zamiarze likwidacji PCKiP w Miętnem głosowało 14 radnych. 3 radnych było ?przeciw?, a dwie osoby nie wzięły udziału w głosowaniu. Podjęcie decyzji poprzedziła dyskusja pomiędzy radnymi i wicestarostą powiatu (zobacz dyskusję). Do głosu nie dopuszczono jednak dyrektor ośrodka. Przewodniczący rady Waldemar Trzaskowski udzielił głosu Beacie Pasternak dopiero na koniec sesji, po przegłosowaniu uchwały. Na sali zabrakło już między innymi wicestarosty Iwony Kurowskiej.

Dyrektor PCKiP mówiła o tym, w jakim stanie zastała obiekt w czerwca 2016 roku, co udało się przez ten czas zrobić, jakie wydarzenia zorganizowano w ramach prowadzonej działalności kulturalnej i skąd udało się na nie pozyskać środki zewnętrzne.

Odniosła się także do podnoszonych w uzasadnieniu uchwały argumentów przemawiających według władz powiatu za likwidacją instytucji. Najważniejszym z nich są finanse. ?Na realizację przez tę jednostkę projektów z zakresu kultury wydano w tym okresie 43 499, 99 zł, natomiast na wynagrodzenia i inne koszty osobowe wydatkowano 444.296,31 złotych zaś na utrzymanie obiektu i terenu wokół obiektu 503.806,95 złotych. Działalność PCKiP w Miętnem w przeciągu 2,5 roku objęto około 2 proc. osób spośród około 110 000 mieszkańców powiatu garwolińskiego? ? czytamy w uzasadnieniu.

- W pierwszej kolejności nie zgadzam się ze sposobem państwa rozumowania co do wydatków na kulturę. Na przykład w szkołach od 80-90% wydatków stanowią wynagrodzenia, w PCKiP koszty te stanowią około 50% budżetu instytucji.  Proszę mi wyjaśnić na przykładzie szkoły, że koszty wynagrodzeń nie są kosztami przeznaczonymi na rozwój edukacji. Czy  nauczyciel, sekretarka, woźny lub inny pracownik szkoły nie pracuje oraz nie ma wkładu w rozwój edukacji w powiecie? Moim zdaniem ma wpływ. Tak samo jest z tworzeniem kultury ? to ludzie między innymi tworzą kulturę bo gdyby tych ludzi nie było to nie byłoby kultury ? przekonywała dyrektor. - W uzasadnieniu decyzji wskazują państwo, że podstawowym kosztem działalności PCKiP w Miętnem są wynagrodzenia pracowników, co nie jest prawdą, ponieważ moim zdaniem podstawowym kosztem było i jest utrzymanie zabytkowego dworku oraz parku, co w gruncie rzeczy, nie jest zapisane w statucie działalności PCKiP ? dodała.

Według Beaty Pasternak działania kierowanej przez nią instytucji objęły 10 tys. osób.

Zobacz całe wystąpienie dyrektor PCKiP Beaty Pasternak.

łk


Dodaj komentarz

Dodaj komentarz
reklama
reklama

TOP

reklama